دانشکده هنر های تجسمی و کاربردی
به همت انجمن علمي مرمت اشيا تاريخي و فرهنگي و همكاري معاونت پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت
نشست تخصصي مرمت تابلوي نقاشي جنگ چالدران
سلسله نشست هاي علمي - پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت
نشست تخصصي با عنوان مرمت تابلوي نقاشي جنگ چالدران كاخ چهل ستون به همت انجمن علمي مرمت اشيا تاريخي و فرهنگي و همكاري معاونت پژوهشي دانشكده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان در سالن دكتر شيرازي دانشكده ي حفاظت و مرمت با حضور استاد پيشكسوت و نام آشناي مرمت نقاشي آقاي حسين آقاجاني در روز سه شنبه 22آبان ماه 1397 برگزار شد.
مرمتگر پيشكسوت استاد آقاجاني در ابتداي جلسه توضيحاتي كلي از معماري بناي كاخ چهل ستون ارائه و سپس جزئيات و شاهكارهاي ظريف اين بناي فوق العاده را مطرح كردند.
پس از پاسخ به چند سوال،وارد تاريخچه ي مرمت فضاي داخلي كاخ شدند و با استفاده از اسلايد ها و پلان اين كاخ راجع به نقاشي هاي سقف و ديواره ي هر كدام از اتاق هاي ساختمان اصلي و مرمت آنها به كمك مرمتگران ايتاليايي توضيحات جامعي ارائه دادند كه يكي از اين تابلوها تابلوي جنگ چالدران بود كه فقط يك نقاشي معمولي نيست و بخشي از تاريخ يك سرزمين در آن نهفته است.
جنگ چالدران، نخستين نبرد دولت صفوي با عثماني بود كه در نزديكي شهرستان چالدران در شمال غربي ايران رخ داد، نتيجه اين نبرد پيروزي سپاهيان عثماني به فرماندهي سلطان سليم اول بر سپاه صفوي به فرماندهي شاه اسماعيل اول با سپاهي كمتراز يك چهارم سپاه دشمن و امكاناتي بسيار ناچيز بود.
بعد اين جنگ هنرمندان زيادي در تلاش براي تصويركشيدن اين جنگ به زبان هنر بودند كه نمونه‌هايي از اين تصاوير امروز در سردر بازار قيصريه و كاخ موزه چهلستون اصفهان وجود دارد.
پس از پاره اي از توضيحات تخصصي راجع به مراحل مرمت و لايه هاي متفاوت اين نقاشي رنگ روغن بسيار زيبا به دليل كمبود وقت پيشنهاد ادامه ي اين نشست از سوي استاد و دانشجويان داده شد ومقرر گرديد اين نشست تخصصي در روزهاي آتي با همت دوباره انجمن علمي برگزار شود.
 
 
تاریخ:
1397/09/19
تعداد بازدید:
6544
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشكده حفاظت و مرمت
خيابان حكيم نظامي، كوچه سنگتراش هاي غربي، نبش داووديها ، دانشكده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان
كد پستي : 8175894418
تلفن تماس : 36256017 - 36278681 - 36278785
نمابر :36256019
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal